Asistovaná setkání rodiče s dítětem, asistovaná předání

Asistence při setkání rodiče s dítětem (dětmi) je forma podpory rodiny v situaci, kdy z různých důvodů nedochází k pravidelnému či bezpečnému kontaktu dítěte s jedním z rodičů. Asistence může být poskytována v průběhu celé doby kontaktu rodiče s dítětem, ale rovněž může být poskytnuta pouze při předávání dítěte. Cílem je vytvořit pro dítě co možná nejpřirozenější, klidný a nezatěžující způsob přechodu od jednoho rodiče k druhému.

 

V kterých situacích je vhodné o asistence požádat?

Nejčastěji poskytujeme asistence v rodinách, kde se rodiče rozvádějí nebo jsou krátce po rozvodu. Rodiče dítěte již spolu nežijí, dítě bydlí u jednoho z nich, druhý rodič má zájem a pochopitelně i právo se dále se svým dítětem vídat. Mezi rodiči je však mnoho nedořešených konfliktů z minulosti, a tak mnohdy jednají způsobem, kterému dítě nerozumí a který může mít neblahý dopad na jeho psychiku.

Rovněž poskytujeme asistence při kontaktu dětí žijících v náhradní rodině (pěstounské péči) se svými biologickými rodiči (popř. také s ostatními členy biologické rodiny, jako jsou např. prarodiče, sourozenci...).

 

Kdo může požádat?

O asistence může požádat buď jeden z rodičů nebo i oba rodiče (zákonní zástupci dítěte). Dále provádíme asistence při kontaktu rodiče s dítětem pokud o to požádá OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí, tedy lidově řečeno sociální pracovnice). Nebývá ale výjimkou, že asistence jsou prováděny z rozhodnutí soudu.

O asistence může požádat i samotné dítě, pokud jeho věk a rozumová úroveň odpovídá dané situaci.

 

Kde asistence probíhají?                                                                                

K provádění asistencí máme na naší pobočce FOD samostatnou místnost – hernu, jejíž prostory i vybavení jsou uzpůsobeny pro děti všech věkových kategorií. To však není jediné místo, kde se může rodič s dítětem setkávat. Dle dohody je možno asistovat u styku i v místě bydliště jednoho z rodičů či zvolit jiné vhodné místo, jako je např. dětské hřiště, park apod. Často také doprovázíme rodiče s dítětem např. na výletě do ZOO, navštěvujeme hrady a zámky i jiné kulturní památky a zajímavá místa.

Jak asistence probíhají?

Průběh asistencí je velmi individuální, je dopředu alespoň rámcově naplánován a odvíjí se od věku a potřeb dítěte, od možností rodičů i sociálních asistentů FOD. V průběhu setkání pomáhá sociální asistentka posilovat pozitivní vazby a naopak spoluodhaluje příčiny těch negativních. Společně s rodičem pak vytváří strategii dalších setkání a konkrétních přístupů ve vztahu k dítěti.  

Co je cílem asistencí?

Cílem asistencí je nejen umožnit rodiči setkávat se se svým dítětem, ale postupně by měl vývoj situace směřovat k pozitivním změnám. Ideální je, pokud se podaří dosáhnout takových změn, že rodiče jsou v budoucnu schopni obejít se bez pomoci sociálních asistentů FOD. Proto taky nelze předem určit dobu, po jakou budou rodině asistence při kontaktu rodiče s dítětem poskytovány. Doba poskytování služby je vždy individuální, rozhodující je snaha rodičů o dosažení pozitivních změn.